कुवेतमा काम गर्ने महिलालाई १४ वर्षे आफ्नै मालिकको छोराले तँ मसँग बिहे गर्छेस ?

तँ मसँग बिहे गर्छेस ? बिहे गरिस भने नेपालमा घर बनाइदिन्छु’ ६ महिनादेखि आफूले स्याहार्दै आएको छोराकै उमेरको केटोले ज्योति लामासँग भन्यो ।कामका लागि कुवेत पुगेकी लामासँग आफ्नै मालिकको छोराले यति भनेपछि उहाँको रिसको पारो बढ्यो । उहाँको हातमा पानीको पाइप थियो । रिसको झोकमा त्यही पाइपले त्यो केटालाई हिर्काउनुभयो ।

‘उसलाई हानेपछि उसले पनि मलाई हिर्कायो’ लामाले उज्यालो अनलाइनसँग भन्नुभयो ‘त्यसपछि म त्यहाँ बस्ने कुरै भएन ।’ १० वर्षअघि कुवेत गएकी ज्योतिले यो घटनापछि काम गर्दै गरेको ठाउँ छोड्नुभयो । विदेशमा भोगेका पीडा सुनाउँदै गरेकी ज्योति विदेशिनुको कारण पनि कम दुःखदायी छैन ।

काभ्रेकी ज्योति लामाको १३ वर्षकै उमेरमै रामेछापको बेथानका बस्तीराम घिसिङसँग बिहे भयो । घरको आर्थिक अवस्था निक्कै कमजोर थियो । तर यतिबेलै उहाँको गर्भमा भएको बच्चा छिप्पिदै थियो । घर व्यवहार र आफ्नै काँधमा भएकाले थाङ्का लेखेर भएपनि गुजारा गर्नुपथ्र्यो उहाँले । १५ वर्षको उमेरमा गर्भवती भएपनि अपरिपक्व शरीर भएको कारणले गर्भ खेर गयो ।

उहाँको अर्को पाटो थियो तत्कालिन माओवादी जनयुद्ध । ज्योतिले २०५४ सालदेखि तत्कालिन माओवादीले चलाएको जनयुद्धमा पनि भाग लिनुभयो । भनिन्छ नी हुने हुनामी टारेर टर्दैन । त्यस्तै भयो ज्योतिको जिन्दगीमा पनि ।

रोल्पामा माओवादीले गरेको आक्रमणका क्रममा ज्योतिको ज्यान गएको हल्ला गाउँभरी फैलियो । श्रीमतीको निधन भएको सुनेपछि ज्योतिका श्रीमानले आत्महत्या गरे । ‘त्यतिञ्जेलसम्म बाहिर हिँडे पनि छोराछोरी हेर्ने हुनुहुन्थ्यो तर उहाँ नै नरहेपछि उनीहरुको हेरचाह गरिदिने पनि कोही भएन ।’ ज्योति भन्नुहुन्छ । श्रीमानको निधन अनि छोराछोरीको भविष्य । यिनै दुई कुराले बाध्य बनायो ज्योतिलाई विदेशिन । २०६२ सालमा गाउँकै कमानसिंह दोङसँग भेट भएपछि दोङले काठमाडौं लगेर हेटौंडाकी माया तामाङलाई जिम्मा लगाईदिनुभयो। उहाँसँगै कुवेत हिँडेकी कमानसिंहकी श्रीमती पनि सँगै थिईन् ।

विदेश हिँडेकी ज्योतिलाई नेपालको एयरपोर्टबाट जान पाइँदैन भन्दै भारतको दिल्ली लगे कुवेत उडाउन । तर ७ दिनसम्म दिल्लीमै राखियो। ‘दिल्लीको बसाई कम कष्टपुर्ण थिएन’ ज्योतिले भन्नुभयो ‘१०–१५ लाई कोचेर एउटै कोठमा राखे अनि पेटभरी खान नदिई महिलालाई जर्बरजस्ती अरु नै धन्दामा लगाउन खोज्दै थिए, तर सकेनन् ।’

दिल्लीबाट त बल्लतल्ल उडायो तर तावाबाट फुत्केको माछो भुङग्रोमा भने जस्तै भयो ज्योतिलाई । एक त कहिल्यै नसुनेको भाषा त्यो माथि पनि २० जनाको परिवारमा काम गर्नुपर्ने, परिवारमा प्राय सवै उमेर समूहका भएको हुँदा सवैको ईच्छा चाहाना पनिअ लगअलग । सुरुमा त आत्तिनु पनि भयो उहाँ । भाषा त भोगाईले सिकाउने हो ।

ज्योतिले पनि काम गर्दै जाँदा केहि महिनामा जानी नजानी कुवेती भाषाका केही शब्द त सिक्नुभयो तर उहाँप्रति गरिने व्यावहार दिनदिनै कठोर हुँदै गयो । भन्नुहुन्छ ‘२० जनाले आ–आफनै कुरा माग्थे । एक जनाले उनीहरकै भाषामा आलुको तरकारी माग्दा, अर्कोले टमाटरको अचार माग्थे, अनि अर्कालाई तत्कालै दूध दिनु पर्थ्यो । भाषा बुझ्न थालेपछिको सास्ती सुनाउँदै गर्दा उहाँले सुरुको अवस्था सम्झिँदा आङ नै जिरिङ हुने बताउनुभयो ।

कुटाई खाएकै घरमा बस्ने सल्लाह

भाषा पनि जानेपछि काम चल्दै थियो । एक दिन त्यही घरको १४ वर्षको केटोले ज्योतिसँग भन्यो ‘तँ मसँग बिहे गर्छेस ? बिहे गरिस भने तँलाई नेपालमा घर बनाइदिन्छु ।’केटाको यो भनाई सुनेपछि उहाँको हात थामिएन । उहाँले पहिल्यैको कुरा दोहोर्‍याएर भन्नुभयो ‘खुकुरीले काट्दा बरु सह्य हुन्थ्यो होला तर त्यति बेलाको पीडा त्यो भन्दा पनि असह्य भयो ।’

केटोसँग हात हालाहाल हुँदा ज्योतिको निधार फुट्यो र बगेको रगत पुछ्दै उहाँ सडकमा निस्किनुभयो । रुँदै गर्दा पुलिसले समातेर सोधपुछ गर्‍यो र घरमा लिएर गयो । सोधपुछको लागि उहाँले काम गर्ने साहुको घरकालाई मेत लग्यो । कुवेतमा नेपाली दूताबास नभएको कारण साउदीबाट आउनुपर्थ्यो । दूतावासबाट कर्मचारी आए पनि । तर उहाँलाई फेरि पनि त्यहि घरमा नै गएर काम गर्नको लागि सल्लाह दिए । तर उहाँले त्यो सल्लाह मान्नु भएन । उहाँ नेपाल फर्कनुभयो ।

ज्योतिले आफ्नो यो पीडा सामुदायिक जनशक्ति विकास कार्यक्रम गोल्माटारले गरेको नाटक हेरेपछि सुनाउनुभएको हो । ‘नाटकका कलाकारले विदेश कस्तो छ देख्नुभएको त छैन होला तर उहाँहरुले देखाउनुभएका कुरा गलत छैन’ ज्योतिले भन्नुभयो ।
विदेशीको बच्चा पनि आफ्नै जस्तो लाग्थ्यो

दुई वर्ष बस्दा शारीरिक रुपमा हिंसा त खेप्नु परेन भन्ने ज्योतिका अरु पीडाका कथा धेरै थिए । घरमा पाँच वर्षको छोरा र दुई वर्षकी छोरी छोडेर गएकी ज्योतिलाई सुरुमा त विदेशमा ती बच्चा पनि आफ्नै जस्तो लाग्थ्यो तर पछिभने उनीहरुले भनेका कुरा पुर्‍याउन हम्मे हम्मे पर्न थाल्यो उहाँलाई । त्यति मात्रै होइन उनीहरुले गर्ने व्यवहार पनि फेरियो ।

२० जनालाई स्याहार्दाको सास्ती त छँदै थियो त्यसमाथि तलव पनि नपाएपछि उहाँ नेपाल फर्किने निर्णयमा पुग्नुभयो । तलब माग्दा साहुले तलब हैन, तलब त नेपाल पठाई दिएको जवाफ मात्र दिन्थ्यो । तर तलब पठाएको हुँदैन थियो ।

डेढ वर्ष कुवेत बस्दा उहाँले नेपालीले विदेश जाँदा दुःख पाउनुको कारण पनि बुझ्नुभयो । यतिञ्जेल विदेश बसेर तितो अनुभव संगालेकी उहाँलाई अहिले पनि समाजले हेयको भावले हेर्दा मन अमिलो हुन्छ । ‘विदेश गएर आएकी भन्दै कुरा गर्छन, त्यसो भन्दा साह्रै दुःख लाग्छ’ ज्योति भन्नुहुन्छ ।

ज्योति आफूले दुःख पाएर फर्किएपछि अरुलाई सचेत हुन आग्रह गर्नुहुन्छ । भन्नुहुन्छ ‘भाइ बहिनीले नाटकबाट आग्रह गर्दै थिए, म पनि आग्रह गर्छु यदी विदेश जाँदै हुनुहुन्छ भने बुझेर अनि काम सिकेर मात्रै जानुहोस ।

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.